Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
På söndag så händer det!
4 oktober 2013 16:54
  Övrigt   

Sent på söndag så kommer vi lägga vår nya sajt! Jag går in på slutrycket nu i helgen för att få allting klart. Idag fick vi passa på att ta en gruppbild till sidan när alla var samlade.
Jag hoppas verkligen ni kommer gilla sajten :)

/Kalle
Wiiihoooeee!!!
4 oktober 2013 14:48
  Shopping   

Var med här nu för det blir påfyllning av grymma Linda-chinosen i den snyga grå färgen som sålde slut direkt här när de kom in i går.
Nu kommer även suveräna leggingsen "fix it" (endast i m/l då d s/m är restade till ca 26/10).
Håll koll här kl 15:15 då plaggen kommer ut på webshoppen=)
Inköpsmöte med Vero Moda...
4 oktober 2013 11:20
  Kommande plagg  /  Vero Moda   

Jag var ju på inköpsmöte med Vero Moda här samma dag som Only och beställde in fina plagg till våren (leverans januari-april).
Fina nyanser med hallonrött och korall som känns vårfräscht och perfekt att få in redan tidigt på året som lyser upp i fint i vintermörkret.
När jag kikat klart på en kollektion så kommer det oftast en hel del styles på papper också som jag går igenom och kryssar för det jag vill ha och här var det ett snygg leopardmönstrat upplägg som jag tror många av er kommer gilla=)
Fredagsoutfits...
4 oktober 2013 10:27
  Outfits   

Ja i dag kommer det in massa snyggt både skönt till vardags och fest...
* Jag har på mig nya fina Soya-koftan som är underbara att ha på sig, "Officiel"-linne, "Cleavo 5P 7/8" och nya trendväskan som kommer i dag.
* Jennifer har på sig superfina Vila-blusen "Pirizzi" som kommer i dag och omtyckta "Olivia Denim".
* Joline har på sig nya Object-klänningen "Omara" som kommer i dag och suveräna "New Nikoline".
* Therese har på sig de suuuupergosiga collegebyxorna "Larissa" som kommer i dag, "Officiel"-linne och fina kavajen "Morgana"
Gooodmooorning...
4 oktober 2013 08:40
  Outfits   

Ja i dag har vi härlig solig fredag här och visst sjutton är det härligt med hösten när den är så här =D
I dag kommer ett par superfina gosiga collegebyxor med fina flätstickade detaljer vid fickorna, den här typen av plagg älskar jag själv för jag byter ofta om när jag kommer hem från jobbet på kvällen och då vill jag ha snyggare "mysplagg" som dessa;P
Nu kommer även en superfin skjorta in från Vila med fina spetsdetaljer, cool cardigan i lite blankare kvalitet med lite glittriga effekter som är perfekt när man vill vara lite snyggare klädd både till fest och vardags. Snygga leggings i trendigt print och en superfin festklänning som båda är från Object kommer nu också=)

Jag har på mig underbara "Macro"-jackan, kavajen "Micki", "Officiel"-linne och byxorna "Cleavo 7/8 Vintage".
Filmklipp från Only-mötet
3 oktober 2013 14:19
  Kommande plagg  /  Only   

Här får ni se mer från kollektionsmötet med Only där jag köpte in massa härliga vårplagg, spana in alla fina färger och print... visst längtar man till våren redan nu;P
Inköpsmöte med Only
3 oktober 2013 13:31
  Only   

I går var jag iväg på inköpsmöte halva dagen med både Only och Vero Moda.
Nu är det full fokus på våren 2014 så det är härliga färger, modeller och mönster som vi ser.
Det är ett snyggt mode med en bredd som jag tror kommer tilltala många, de mönstrade byxorna fortsätter och det är ju härligt eftersom det märks att ni är såååå många som verkligen älskar dessa modellerna.
Fina modeller, blomsterprint, stilrena helvita outfits och plagg med feminina spetsdetaljer ser vi mycket av till våren 2014.
Pssst...
3 oktober 2013 12:44
  Eva tipsar  /  Shopping   

Ja det är ju huggsexa om de sista varma jackorna vi har här nu så jag tänkte bara passa på att tipsa att det precis kom in några "Macro 3/4"-kappor och en "Serena" så var snabba och norpa dessa nu. Suverän höstkappa som jag har själv är ju Soya:s lättviktsjacka "Lamella 3" som värmer gott när jag cyklar på morgonen - rekommenderas verkligen=D
Inspiration från tjejerna...
3 oktober 2013 09:54
  Outfits   

Ja i dag har vi en lite gråmulen dag här i Göteborg.
* Jennifer har på sig de gryyymt coola "Linda"-byxorna som kommer i dag och fina toppen "Killer Young" som kommer i två olika print i dag (perfekt modell till alla jeans och chinos/byxor nu).
* Joline har på sig den helt ljuuuvliga Soya-tröjan med hjärtat framtill "Neel 3" som kommer i dag. Leggingsen är trendiga "Kitta" som är fantastiskt mjuka på även om det är en lite blankare kvalitet så dessa rekommenderas (ligger man mellan två storlekar så kan man gå ner en storlek här). Mössan är fina "Egna"-modellen som även finns med både vantar och halsduk i samma serie.
* Therese har på sig trendiga "Dotti"-linnet som kommer i dag (kanooonpriset 179 kr), omtyckta kavajen "Evita" och storsäljaren "Just jute HW".
Tadaaaaaaa...
3 oktober 2013 08:36
  Outfits   

Ja nu kommer alltså äntligen den efterlängtade Linda-byxan i en skön canvaskvalitet som är sååå snygga och grymt fina på. Modellen blir ju mer som ett par snygga chinos så de passar till allt.
I dag kommer även ett coolt partylinne i silver och guld som är i en riktigt supermjuk fin kvalitet som är perfekt till höstens/vinterns alla fester.

Jag har på mig underbara "Polly"-koftan/kavajen som kom in i går igen, toppen "Lora Deep Back" och storsäljaren "Just Jute".
  Föregående   Nästa