Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Dags för filminspiration.
27 mars 2014 13:12
  Eva tipsar  /  Outfits   

Här har jag plockat fram bra modeller och tips på fina outfits hur ni tex stylar de sköna byxorna med vidd som är helrätt nu i vår och sommar.
Byxor: ”Ollay pant”, ”Cila Capri” (marin, army, ljusrosa och svart), ”Fiona Pant” och ”Grunge Me Pant”.

Överdelar: ”Lui SL Top”, ”Killer SS Top”, ”Killer Tank Top”, ”Officiel Tank Top”, “Geena LS”, “Live Love Tube Top, “Reiko 3/4 Blazer”, “Lukas Love Top”, “Dollie 447”, “Lyng Wrap”, “Sailor Marina Tank” och “Westa Denim.
Dagens från webshopen...
27 mars 2014 10:10
  Outfits   

Det fick bli en dagens under tak, då regnet tittade fram precis när vi skulle ge oss ut =)

Idag får ni inte missa fina Edblad-ringen med korset, som ni sett från bloggen. Superfin med stål & roséguldplätering i snygg mix.

*Jennifer har på sig snygga koftan "Christel", med coolt print. Linnet är nya "Applique", med fina spetsdetaljer framtill. Kommer i svart & vitt.
*Therese har på sig söta klänningen "Ibiza", som kommer i tre nya färger. Röd/blommig som synes, och även i enfärgat svart & rött. Till klänningen har hon cykelbyxorna "Edita", så man känner sig lite mer klädd nu innan den riktiga vårvärmen hunnit komma.

Så häng kvar nu så ni inte missar dagens godbitar!
Härlig start på dagen
27 mars 2014 08:47
  Outfits   

I dag startade jag och Kalle dagen med en härlig meze-frukost på mysiga bageriet Lasse Maja.
Nu sitter vi i bilen på väg till möte så vi är iväg några timmar i dag, tjejerna är såklart på plats som vanligt och det kommer in massa fina vårplagg här kl 11:00.
Superfina klänningen "Ibiza" kommer i nya färger och print, ny fin singoallatop i härliga färger i 100% bomull, superfin nätt cardigan/kavaj i trendigt print som jag verkligen rekommenderar (199 kr), cool kimono-kavaj i samma print som Tribe-tunikan.

Jag har på mig underbara "Gossip"-byxan, "Lekker"-linet och suuuuperfina "Zip"-skjortan som jag precis norpat här - rekommenderas verkligen, perfekt modell till alla vida byxor nu=)
Inköpsmöte med Vila
26 mars 2014 15:35
  Kommande plagg  /  Vila   

Jag var på inköpsmöte med Vila i går och beställde in massa fint till sensommaren/hösten (och även några godbitar till nu i vår).
Fina spetstoppen i vitt på översta bilden kommer in nu inom kort och den rosa längre tunikan kommer i juni.
Härliga mönstrade klänningar och snygga stickade plagg med fina detaljer såsom den grå koftan jag har här med paljetterna över axeln (provkollektionen är i strlk medium så plaggen blir liite stora på mig).
Det är leverans från ca juni-september månad här.
Tjohoooo - påfyllning i dag!!!
26 mars 2014 14:39
  Shopping   

Jag har fått tag på en till omgång av fina leo-toppen "Wild Leo Long" och även dunderstorsäljaren "Syrene Bag" så håll koll på webshoppen nu kl 15:15 när påfyllningen kommer!!!
Trendväska...
26 mars 2014 12:33
  Eva tipsar   

Vi har ju inne coola väskan "Sufia" som är i säsongens trendiga modell där man kan "knäppa om" den så man får flikarna som sticker ut på sidorna.
Modellen är verkligen helrätt nu med de coola "flikarna" på sidorna, kolla tex på vårens modeller från "Michael Kors" där det är fler väskor i just den modellen som tex här och här.
Tittar man på Marc Jacobs så ser man också trenden som tex här och här.
Skynda - några få kvar.
26 mars 2014 12:16
  Eva tipsar   

Precis NU finns det några få storlekar kvar av omtyckta "Chicka"-koftan med fransarna!!!
Pssssst...
26 mars 2014 10:21
  Eva tipsar   

Jag har äntligen fått tag på fler av omtyckta "Courtney"-armbandet från Edblad och det blir påfyllning här nu kl 11:00!!!
Dagens på tjejerna..
26 mars 2014 09:50
  Outfits   

Ja i dag var det lite för kallt ute för tjejerna i sina fina sommaroutfits så det blev foto inomhus istället=)
* Jennifer har på sig suuuuperfina shortsen "Bellis" och fina Vila-koftan "Martisa" som bägge kommer i dag.
* Therese har på sig fantastiskt fina klänningen "Miella" som kommer i dag i både enfärgat och småblommigt.
Missa inte dagens trend-shorts.
26 mars 2014 08:57
  Eva tipsar   

I dag kommer dessa suuuuperfina shortsen i spets som är helt fantastiskt fina på, helrätt med spetsshorts i vår och sommar också!
Kommer som synes och i svart, priset är 299 kr.
  Föregående   Nästa