Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Perfekt "gå-bort"-present...
13 december 2015 16:58
  Övrigt   

Nu ska vi iväg till grannarna på glöggmys och då är Edblads doftljus perfekt liten present att ha med. Nu i juletid så är mina fvaoritdofter "spruce" och "ginger" så det blir dessa två som vi ger bort ikväll=)
På språng
12 december 2015 14:59
  Outfits   

Ja i dag har vi haft soft start men nu blir det snart full fart fram till i morgon kväll. Ska strax in till Jul På Liseberg och träffa syrran med familj och sedan ska hennes barn sova över här hos oss. I morgon blir det lussefirande kombinerat med födelsedagskalas då svärfar fyller år och efter det ska vi på glöggkväll hos grannarna här.
Har på mig nya suveräna Vila-tröjan "ViLace" och sköna "Olivia"-jeansen.
Påfyllningar på perfekta julklappar idag.
11 december 2015 14:15
  Shopping   

I dag blir det påfyllning på suuuperfina halsbanden med stjärntecken som ni verkligen gillat här så var snabb nu för det här var nog sista påfyllningen jag kunde få tag på innan julafton. Det blir även påfyllning på underbara doftljusen från Edblad (perfekt gå bort-presenter nu till alla fester och glöggmys som hör december månad till).

Självklart blir det även påfyllning på massa suveräna plagg såsom "PcJust Wear", "ViCommit 5) JU" i den suupermjuka twillkvaliteten och lite annat smått och gott.

Missa nu inte heller snygga läderarmbanden från Edblad i herrmodellen - perfekt julklappstips också.
Håll koll på webshoppen nu kl 14:30.
Julklapps-hjälpen - till er tjänst!
11 december 2015 13:52
  Eva tipsar   

Har er partner det svårt när det ska handlas julklappar?
Då kommer vi här på Mandel såklart till undsättning! Om inte er partner har koll på er smak och storlek så har ju i alla fall vi det :)

Gå in på startsidan på www.mandeldesign.se och använd vår "partnerhjälp". Med lite ledtrådar från er kan vi kontakta er partner. Resten blir en överraskning...

Glad Lucia önskar vi er alla...
11 december 2015 10:45
  Övrigt   

...en riktigt lugn och fridfull Lucia-helg alltså...
Fredagsinspiration från oss.
11 december 2015 10:23
  Outfits   

Ja i dag kommer det in fina plagg som passar både till vardags och fest.
* Elin har på sig fina Object-toppen "ObjCutline" som är med skir chiffongkant nertill.
*Jag har på mig suveräna oversize-cardigan "OnlSim" med trendiga ränder
* Charlotte har på sig superfina blusen "VmEbony" med fina detaljer.
Mysig start på dagen.
11 december 2015 09:11
  Outfits   

I dag startade vi dagen med Lucia-firande på barnens skola då det var dotterns klass som höll i firandet i år. Sååå gulligt och väldigt roligt att se alla killar och tjejer som lucia, tärnor, stjärngossar, sockerbagare, pepparkaksgubbar och tom Rudolf med röda mulen som hade cykellampa som lyste rött som mule =D

I dag kommer massa fina plagg upp, bla en suuuperfin blus med skira detaljer, helt underbar oversize-cardigan med trendiga ränder (är väldigt sugen på den själv) och massa annat fint så var med nu kl 11:00.

Jag har på mig favoritbyxan "ViCommit Coated Zip" och suveräna Soya-blusen "Cemre 30". Halsbandet är "Horn" och ringarna favoriterna "Grapes" i två olika storlekar.
Påfyllning i svart - var snabba nu!!!
10 december 2015 14:09
  Shopping   

I dag kommer äntligen Ajaljk-halsbandet i svart som är en dunder-storsäljare här. Var med nu kl 14:30 så ni hinner norpa det =)
Påfyllning på omtyckta modeller...
10 december 2015 14:03
  Shopping   

I dag blir det påfyllning på flera suveräna modeller som snabbt brukar ta slut i storlekar så håll koll nu kl 14:30.
Det blir bla påfyllning storsäljaren "OnlKim"-kavajen i både rött och svart - en helt perfekt kavaj nu till både fest och vardags.
Suveräna "ViProvode"-serien kommer i både byxa och kavaj och omtyckta baslinnet "Offiiciel" tillsammans med lite annat smått och gott=)
Favorit-serien.
10 december 2015 13:44
  Eva tipsar   

Ja suveräna "VmJappa"-serien har verkligen blivit en dunderstorsäljare över hela landet. Superfint print i fina modeller som passar lika bra nu till julfesterna som till vår och sommar.
Just nu finns det storlekar kvar i dessa modellerna så var snabba och norpa dom här nu då det verkligen är sååå himla fina modeller (jag har bomberjackan själv).
  Föregående   Nästa