Om ni ska på besök i Göteborg eller bor här i krokarna tycker jag att ni måste äta på Heaven 23. Så gott och de har nog en av Göteborgs finaste utsikter. De är väldigt kända för sin räksmörgås om ni gillar det :D
Här kommer lite tips på två snabba outfits som jag tycker är riktigt fina!
Första bilden: Kjolen är snygga "Vipen New Skirt" som sitter super på. Så snygg nu till våren. Toppen till den kom igår och heter "Vmnana". Snygg och stilig outfit som passar alla tillfällen, både till fest och vardags.
Andra bilden: Då har vi klänningen "Vidanas" som sitter såå skönt. Jag har matchat den med dagens scarf och min favorit "Vmalma". Snygg outfit som sitter skönt!
Solen skiner här i Göteborg och vi är redo för dagens nyheter.
Som ni ser ovan kommer det en supermysig och skön mjukdress från Soya. Den kommer även i grått. Jag funderar på att ta ett par byxor själv då de var så himla sköna!
Jessica har på sig den snygga toppen i "Vmrory"-serien. Den kom som klänning för inte så längesedan och blev väldigt populär. Den är så snygg med halvpolo och volangärm.
Ni får inte missa påfyllningen på "Vierika 7/8 Pant" som kom nu! Jessica norpade ett par idag, gör det ni med :) Byxan som passar perfekt till både vardags och fest.
Goddagens, då var det dags för mitt andra "Jessica-Tipsar" inlägg och idag har jag valt en lite mer dressad look och två olika outfits som är kanon att ha på jobbet, till vardags och till fest!
Supersköna och dressade "Vierika" byxan har jag själv plockat hem och man känner sig riktigt uppklädd i dessa. Till det har jag "Objfemme 3/4 Top" med fina detaljer och som dessutom finns i svart!
Sista bilden har jag även här på mig Vierika tillsammans med en v-ringad snygg t-shirt "Vidreamers V-neck" tillsammans med superdupersnygga "Vinir coatigan" som är så snygg att ha som cardigan inomhus nu och i fint material för att kunna ha som jacka till sommaren!
PS. Missa inte påfyllningen nu 14.30 då vi fyller på med bland annat Vierika-byxan =)
Vi vill tipsa er om den nya serien från Edblad som har kommit! Den heter "Thassos Evening" och är så himla fin. De har kommit som armband, örhängen och halsband! Tips tips från oss :)
Då var vi hemkomna från en kort men magisk tur till mässan i Köpenhamn! Vi besökte mässan CIFF ute på Bella Center för att titta på nya varumärken till vår shop.. och senare besökte vi även en mässa som heter Revolver inne i stan mer för trendspaning där en yngre målgrupp dominerar och kanske en mer streetigare/ sportigare look än den vi vill erbjuda hos oss på Mandel.
Vår IT begränsar oss lite men fyra bilder får vi med oss från mässan och resterande ska vi försöka inspirera er med under tidens gång på våra sociala medier, Instagram och Facebook.
Vi har redan börjat se dem rosa tonerna och volanger under hösten och även nu i vår. Dessa kommer fortsätta starkt över till hösten där framförallt rosa, blå, gröna, gula och röda toner är ordentligt presenterade. Den rosa färgen i såväl dova som starka toner kunde ses i nästan var och vartannat varumärke - framförallt i tröjor och toppar men även jacka och klänningar.
I höst och vinter kommer vi se mycket print i alla dess slag, gärna tryck på t-shirt och college med budskap.. Denim fortsätter även här starkt och gärna i ankel-korta modeller.
Jackor i allt från klassiska kappor till mycket dunjackor och här bär vi gärna långa dunjackor i camouflage-print och visst gillar vi det varma och sköna modet? Vi har köpt in en hel del av olika fuskpäls-jackor och kapport till hösten så det är nästan så vi längtar till nästa höst för att värma oss i dem vackra skapelserna:)
Volangerna fortsätter dominera även till hösten och ses i framförallt överdelar som tröjor och enklare toppar, härligt tycker vi när det finns lite twist på enkla plagg!
En liten sammanfattning från vårt besök på denna mässa, hoppas ni uppskattar det!
I veckan som kommer åker vi till Stockholm för att söka vidare i jakten på nya varumärken.
Glöm inte följa oss på Instagram MANDELDESIGN där vi gärna lägger in filmsnuttar och bilder på vår dagliga resa på Mandel ♡
God morgon ♡ Hoppas att ni alla har en skön start på denna helg!
Vi befinner oss fortsatt i ett mysigt och regnigt Köpenhamn. Passar på att njuta av en frukost innan vi beger oss ut på stan för att utforska vad Köpenhamn har att erbjuda idag med inredning, mat och shoppinginspiration som vi kan ta och dela med oss till er..
Återkommer med en trendrapport och lite smått & gott från mässan med ett separat trendinlägg :)
Njut av er lediga lördag och som alltid är ni välkomna med tips och feedback!