Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
En dagens på tjejerna...
13 april 2011 10:27
  Outfits   

Emmelie har på sig de nya "Cleave 5 Pocket Twill Highwaist" som kommer upp idag, "Officiel tank top", spetslinnet "Amaya Top" och kavajen "Balzar Blazer" över. Evelina har på sig byxorna "Gli", tröjan "Elly Knit Top", armbandet "Join Leopard" och det coola halsbandet "Leffi" som också kommer upp idag ;P
Godmoooooorning
13 april 2011 08:54
  Outfits   

I dag har vi en gråmulen dag här i Göteborg men nu har jag varit och köpt lite fina påskblommor så vi får det fint här på webshopen så får vi väl se om påskharen hittar hit till oss...

I dag har jag på mig jeansleggingsen "duffy", "officiel"-linnet och underbara "gau"-skjortan. Smyckena för dagen är mina favvisar från EDBLAD = "glowring", "eternity", "belt"-ringen och armbandet "join leopard" (som jag HOPPAS kommer innan 11 i dag, har inte kommit ännu alltså).
Halsbandet är också från EDBLAD, jag blev själv helt kär i det men jag var osäker på om ni skulle gilla det eller ej då det är ett coolt unisex-smycke så jag har bara tagit in ett extra i dag så hojta till om ni vill att jag ska beställa in fler av det =)
Fotokurs...
12 april 2011 10:23
  Outfits   

Kalle åker till Barcelona nästa vecka så vi har haft fotokurs här på förmiddagen så ni ska kunna få outfitbilder från webshoppen som vanligt =)
Vad tycks om mitt lite småsuddiga foto här... ;P
Evelina har på sig "new telyn" leggings och coola skjortan "ivy".
Emmelie har på sig "funky stik" och coola toppen "jafa" som bara är sååå skön på!!!
Gissa vad som kommer i daaaag!!!
12 april 2011 08:38
  Outfits   

Nu kommer äntligen både jeanskjolen och de efterlängtade caprijeansen så nu får ni vara med här vid 11-snåret när dagens plagg kommer upp. I går km ju påfyllningen av EDBLAD-smyckena och det är sååå kul att ni är så många som blivit lika förälskade i dom som jag =)
I dag har jag på mig nya nya leopardarmbandet och ringen som ser ut som ett skärp = "belt"-ringen... funderar nu starkt på att även norpa "saturnus"-ringen och den med alla små stenarna hela vägen runt om. Smycken är som en drog för mig kan jag erkänna... vill bara ha mer och mer ;P

Har på mig sköna "duffy"-leggingsen, "officiel"-linne, underbara "salt"-tunikan som jag verkligen rekommenderar och min favvojacka "jane".
Smyckena för dagen är alltså "belt"-ringen, "join leopard" (kommer snart in igen) och "patia"-örhänget.
Måndagsmyyyys...
11 april 2011 17:20
  Outfits   

Lillkillen följde med kompis hem i dag efter skolan så jag och dottern tog oss en cykelutflykt.
Cyklade först till affären och köpte wienerbröd och sedan cyklade vi iväg till skogen där vi hittade en solig glänta där vi fikade och bara satt och njöt =)
Snacka om vårkänslor - detta måste vara bästa tiden på året...

Har förresten på mig underbara OBJECT-tröjan som jag nästan hade glömt bort i garderoben (;P) "steffa true knit", rekommenderas verkligen =)
En dagens ute...
11 april 2011 10:21
  Outfits   

Evelina har på sig "Funky Foxy Leggings", tunikan "Mami" och de nya örhängerna som kommer upp idag "Net Must". Emmelie har på sig "Duffy Jeans 1099", den blommiga tunikan " Scilla" och över har hon jeansjackan "Jane Cropped Jacket" ;P
Godmorgon...
11 april 2011 08:37
  Outfits   

I dag cyklade jag med dottern till skolan så ursäkta mina lite vintriga boots;P
Härligt vårväder har vi haft hela helgen så jag hoppas det håller i sig nu och hela påsken, underbart att se alla cafeér med uteserveringarna fulla av soldyrkande gäster =)
I dag kommer äntligen den efterlängtade "smily" tubsjalen (som jag har på mig) in igen så var snabba här för den sålde slut på bara några minuter sist den var inne ;P Nu kommer även de nya färgerna på "officiel long tank flower" och de superfina EDBLAD-örhängena som är deras dunderstorsäljare ;)

I dag har jag på mig sköna "surface"-leggings, "boyfriend"-shortsen (rekommenderas verkligen), "soft love"-linne och underbara OBJECT-linnet "chila". "Smily"-sjalen är äntligen på igen och smyckena för dagen är nya coola fjäderörhängena som kommer i dag "net must" (hett i vår), "sara"-armbandet som kommerr in igen i veckan och min nya favvoring från EDBLAD = "belt" som jag verkligen rekommenderar!!!
Fredagsfeeeling...
8 april 2011 10:01
  Outfits   

Nu är vi alla fullproppade av härlig Silvikaka ("tupp"-kaka enligt smålänningarna här) - mmmmmmmmmm.
Vi har full fart nu på webshoppen för det är massa massa som ska fotas eftersom vi ska få upp alla smyckena idag.
Det syns väl att vi var många som blivit tokiga i smyckena från EDBLAD här va´;P
Emmelie har på sig coola ONLY-toppen som tyvärr är slutsåld nu och kaxiga skinnshortsen från VILA.
Elina har på sig underbara "amaya"-linnet, coola låångvästen "always". och "cleave 5 pocket". Jag har på mig "funky highwaist", "officiel"-linnet och självklart nya kaftanen/tunikan "mami".
Evelina har på sig nya suuupercoola VILA-blusen som jag vet att ni är många som väntat på = "birsen" och coola "funky highwaist".
Gissa vad som kommer i daaaag...
8 april 2011 08:42
  Outfits   

I dag mina söta Mandelmänniskor får ni allt vara med för nu kommer det såååå många efterlängtade plagg bla animal-kaftanen jag har på mig från Pieces som jag visade er enfärgat på bloggen nyligen - sååååå grym!!!
Mobilväskan med dubbla dragkedjor som jag har här kommer också och den FANTASTISKA Object-väskan i skinn som jag visade er på inköpsmötet 2/12 (jag tog den själv direkt).
I dag blir det även premiär för vårat nya smyckesmärke EDBLAD som vi alla är såååå galna i här =)

Jag har på mig "funky highwaist", "officiel"-linnet och självklarta nya kaftanen/tunikan "mami".
Jag har även nya smycken från EDBLAD = 2 nya ringar och 2 olika armband (med leopard och ett med "skärp"-spänne).
Nu ska vi har vårat frukostmöte här på webshoppen och i dag är det Evelina och Emmelie som har med sig hembakad kaka till fikan ;P
En dagens på tjejerna...
7 april 2011 10:42
  Outfits   

Evelina har på sig den ljuvliga tunikan "Megan 2" och strumpbyxorna "New Nikoline Tights". Emmelie har på sig "Duffy Jeans 1099", "Officiel long tank", det romantiska linnet "Nissi Top" och västen "Evan Knit Vest" ;P
  Föregående   Nästa