Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Gooodmooorning...
22 november 2013 08:27
  Outfits   

Ja nu är det redan fredag igen, jisses vad snabbt veckorna rusar iväg här tycker jag, det gäller att hinna med allt så man får en skön mysig december-månad nu=)
I dag kommer ett par GRYMT coooooola boyfriendjeans från Vero Moda:s nya trendlinje "Noisy May" som är helt fantastiska på och har kanonpris så dessa rekommenderar vi verkligen!!!
Nu kommer även nya trendprint i Iston-modellen och en superfin cardigan i aztecmönste rsom påminner lite om gårdagens storsäljare Ikom.
Nya fina Edblad-smyckena med korsen kommer i dag också så det är både långt halsband, kort halsband och fina ringen som är i "Square"-serien vilket innebär att den går att kombinera med de andra modellerna.

Jag har på mig "Olivia Denim", underbara Object-toppen "Chi", halsbandet "Älskad Ankar", "Älskad Berlock Strass" (som kom in i går igen), "Devi"-örhänget, "Heart/Star"-halsbandet och "Trio"-ringen.
Inspiration till julfesterna...
21 november 2013 12:15
  Outfits   

Ja här har jag plockat fram ett gäng godbitar som är fina att ha nu till alla kommande julfester m.m.
Några av alla plaggen ni ser här är: "Femme back", "Collie", "Hekla", "Vanja", "Femme T-shirt", "Duffy Flock", "Funky HW", "Funky RLW Snake", "Live Love Lace", "Gamma", "Club Sequins", "Rilakka" och smyckena "Cara", "Bao", "Epike" mfl.
Tre dagens...
21 november 2013 10:04
  Outfits   

Ja det är mycket fint som kommer in i dag som sagt så här får ni lite inspiration från oss, kolla tex på nya superfina Edblad-halsbandet som Jennifer har på sig.
* Jag har på mig "Ikom"-koftan, "Officiel"-linnet och "Funky"-byxan. Smyckena är favoriten "Älskad Ankar" med strasspärlan som hänge och idag blir det äntligen påfyllningen på dessa smyckena som jag vet att många av er väntat på.
* Jennifer har på sig coola Vila-toppen "Swedi" som kommer (i svart och vitt) idag, byxorna är sköna "Funky Deva"och halsbandet nya "Dank" som också kommer i dag.
* Therese har på sig snygga "Canta"-byxan som kommer i dag och trendiga Vila-toppen "Rilakka".

Tadaaaaaaa...
21 november 2013 08:48
  Outfits   

Ja jäklar vad det trillar in storsäljare här nu för kolla vad jag håller på att steama nu: IKOOOOOOOM-koftan i den nya längre modellen OCH den grymt coola Vila-toppen i svart och vitt som är längre baktill!!!
Vila-toppen är sååå himla fin i tunn finvävd kvalitet så den känns härligt lyxig, perfekt både snyggt till jobbet och till alla kommande julfester (är ni trötta på att jag tjatar hål i huvudet på er om alla julfester här nu eller ;P).

Jag har på mig första omgången av "Ikom"-koftan i den kortare modellen, "Officiel"-linne och suveräna "Funky RLW Snake".
Tjuvkik...
20 november 2013 23:36
  Outfits   

I dag satte jag och Alice ihop en inspirations-film till er med massa fina outfits till julfesterna och allt annat kul dom hör december månad till. Här får ni en liten tjuvkik på några av plaggen som är med, filmen får ni se under dagen i morgon (torsdag).
Dagens på tjejerna..
20 november 2013 10:24
  Outfits   

Ja i dag kommer det upp fina plagg både till fest och vardags.
* Jennifer har på sig fina nya collegetröjan/tunikan "Rosalinda" som kommer i dag och suveräna "Gamma"-leggingsen. Kolla på närbilden så ser ni den fina materialmixen där ärmen är med lite struktur i tyget.
* Therese har på sig fina spetstunikan från Vila i omtyckta "Femme"-serien som är så supermjuk och skön i kvaliteten, nertill har hon "New Nikoline" och under "Femme"-tunikan har hon "Maxi My Long Singlet".
Gooodmooorning...
20 november 2013 08:33
  Outfits   

Tadaaaa - i dag kommer den fina Vila-toppen med öppna ärmen som jag visade er från mode-mässan i somras, kommer som synes i svart som jag har här och i en cool silvergrå som är perfekt till säsongens fester. Den här ni bara inte missa nu, materialet är med liite tyngd i och lite lyster så den faller snyggt.
Nu kommer även en superskön lite längre collegetröja i tunnare kvalitet som är perfekt till alla leggings, fin långskjorta och lite annat smått och gott.

Jag har på mig suuveräna "Rikka"-byxan som jag beställt in igen så den kommer nu närmsta dagarna, toppen är grymma "Rilakka" från Vila som kommer i dag.
Halsbandet är "Älskad Ankar" och strasspärlan som hänge (kommer snart in igen).

Passa på!
19 november 2013 12:01
  Outfits   

I morgon är ju sista dagen på Only-kampanjen som vi har här och än finns det kvar storlekar på de flesta modellerna. Jag vill absolut rekommendera leopard-leggingsen som är grymt snygga och går att kombinera så man kan ha dom både till fest och vardgas.
Här ser ni tjejerna med leggingsen kombinerat i två olika stilar:
* Jennifer har fina collegetunikan "Stelle" från Vila och "Liva"-leggingsen (som nu kostar endast 70 kr tom i morgon, sedan blir det ordinarie pris igen).
* Therese har på sig superfina "Fayette"-tunikan från Vila som är perfekt när man vill vara snyggt klädd och den rekommenderar vi verkligen nu till säsongens alla fester.
Inspiration från tjejerna...
19 november 2013 10:17
  Outfits   

Ja ni missar väl inte säsongens kjoltrend med den fina "skate"-modellen som är snyggt vippig=)
* Jennifer har på sig superfina Vila-koftan "Hefei" som kommer i dag, "Officiel L/S O-neck" och sköna "Cleavo 5P RW".
* Therese har på sig coola kjolen "Marley" som kommer i dag (kanoonpriset 149 kr), coola "Dotti Foil" och storsäljaren "Houston"-jackan som är suverän nu till alla fester (299 kr).
Gooodmooorning...
19 november 2013 08:25
  Outfits   

Hoppas ni är pigga och vakna nu, själv sitter jag nu med morgonkaffet vid datorn och är precis klar med dagens mail som kommit. Har även hunnit ta en snabbkik på kommande plagg och beställt in flera godbitar nu till omgående leverans, bla en fin bolero/cardigan med spets över ryggen som känns perfekt både till jobbet och julfesten=)

I dag kommer en fin svart kjol i trendiga "skate"-modellen till kanooonpriset 149 kr och en suverän Vila-cardigan med glittriga trådar i, nya fina Edblad-smycken.

Jag har på mig "Nea"-byxan, "Joy"-linnet, "Micki"-kavajen, halsbandet "Älskad Ankar"-kedjan och hänget med strasskulan som snart kommer in igen.

OBS: Tyvärr kommer INTE byxan som jag har på mig här för alla byxorna är felsydda upptäckte vi nu när vi skulle fota upp dom så dessa kommer alltså inte in =(
  Föregående   Nästa