Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Inspiration från tjejerna...
13 januari 2014 10:03
  Outfits   

Ja vi går ju mot ljusare tider nu så vi kan fota lite mer utomhus här på dagens-bilderna=)
Än har vi ingen snö här men det kanske kommer lite flingor i kväll.
* Jennifer har på sig den superfina Vila- toppen "Bekida" som kommer i dag i creme och svart. Jeansen är vår storsäljare "Linda OBL376" som vi nyligen fått påfyllning av.
* Therese har på sig coola tishan "Matti" som kommer i dag, perfekt att ha under kavaj och cardigan nu. Jeansen är suveräna "Cleavo 5P 7/8 Chain" (några få finns ännu kvar) och suveräna nya koftan "Emmely Drapy".
Solig söndag...
12 januari 2014 16:58
  Outfits   

Äntligen fick vi lite härlig vintersol här i Göteborg, ingen snö dock men minusgrader.
Vi åkte in till Slottssskogen hela familjen och passade på att äta lunch och fika där också, första semlan uppäten får jag erkänna;P
Jag har på mig suveräna "Olivia Denim"-jeansen, "Macro"-jackan, "Kakku"-tröjan som är med på rean och smarta lilla väskan "Geila" med massa massa fack som är perfekt när man inte vill ha med större handväska.
Lördags-outfit
11 januari 2014 13:31
  Outfits   

I går hade v kompisar här på middag och de sov även över så vi satt uppe till seeeent här och vi gick ändå upp tidigt i morse då de hade en tid att passa så nu känner jag mg allt lite småsliten ;P
Nu ska vi iväg och se Disney On Ice här med barnen, ha en fin lördag alla härliga Mandel-människor=)

Jag har på mig nya suveräna "Ikom"-koftan (några få finns ännu kvar), favvo-jeansen "Skinny Reg Soft" och bästa linnet "Joy".
Tre dagens...
10 januari 2014 10:34
  Outfits   

Jag hoppas ni är sugna på att shoppa loss nu på härliga vårtoppar och tröjor för i dag kommer det många fina modeller.
* Jag har på mig suveräna Soya-toppen "Nilsa 2" som kommer i dag (Jennifer har redan tagit den själv). Jeansen är grymt sköna modellen "Kim Loose" som jag verkligen måste rekommendera för de sitter sååå himla skönt på - helrätt med slitningarna nu till våren också.
* Jennifer har på sig underbara "Irke"-toppen i vårens nya modell som är i samma fantastiska kvalitet som är väldigt omtyckt. Byxorna är suveräna "Maya 2-B".
* Therese har på sig fina Vila-tröjan "Gema" som kommer i tre olika färger i dag och sköna "Lala"-jeansen (de ljusa lala-jeansen kan ni shoppa på rean nu också).
Gooodmooorning...
10 januari 2014 08:36
  Outfits   

Ja då är det fredag igen så här blir det fredagsfrukost alldeles strax, nu kommer även Camilla hit i dag (hon sitter i Jönköping och jobbar med hittaplagget.se som vi också driver).
Vårnyheterna fortsätter strömma in och i dag kommer den superfina Irke in i ny modell men samma ljuvliga kvalitet som ju är heeelt grym. Nu kommer den fina marina tröjan från Vila med ränderna, cool oversizekavaj/cardigan, den snygga randiga toppen ni såg på Jennifer från födelsedagsfikan här och lite annat smått och gott.

Jag har på mig mina älskade Rikka-byxor som det kom påfyllning på i går, "Killer"-topp och storsäljaren "Tammie". Halsbandet är "Älskad Ankar" och "Älskad Berlock Strass" (kulan kommer snart in igen för den är ju en perfekt "Alla Hjärtans Dag"-present att önska sig).
Inspiration från tjejerna...
9 januari 2014 10:24
  Outfits   

Ja i dag kommer det härliga plagg in och här ser ni tex den suuuperfina långkoftan från Vila med sköna fickor framtill.
* Jennifer har på sig härliga Vila-tröjan "Bubble" som kommer idag (kanonpriset 199 kr) och suveräna "Linda Canvas".
* Therese har på sig coola koftan "Scala" som kommer i dag, "Officiel"-linne och omtyckta "Just Jute".
Gooodmooorning...
9 januari 2014 08:37
  Outfits   

Ja det är härligt att se att ni plockar massa godbitar från rean, oversizetröjorna "Eagle" och "Jungle" har jag sett på flera ordrar och det är två sköna oversizetröjor (jag har själv "Jungle"-modellen). Många vinterjackor springer också i väg och det är ju perfekt efterosm kylan lär komma nu till helgen;P Kavajen "Mel" finns det kvar några få kvar av.

I dag kommer flera superfina plagg som jag bla tipsat om här, tex fina stickade Vila-tröjan för 199 kr som jag visade er här 5/1 (kommer i cerist och svart ej i blått). Nu kommer även fina mönstrade Vila-tunikan med det härliga mönstret och halvöppen rygg som jag visade eer från inköpsmötet i höstas.
Nu kommer också suuuuperfina randiga tunikan "Tinny" som lär bli en dunderstorsäljare för modellen är heeeeelt grym och ligger högt på Vila:s egna topplista=)

Jag har på mig sköna "Skinny Reg", "Officiel"-linne och favvo-plagget "Sniper".
Inspiration från tjejerna...
8 januari 2014 10:09
  Outfits   

Ja mycket fint som kommer i dag och som sagt även de efterlängtade påfyllningarna av dunderstorsäljarna som ni bara inte får missa nu kl 11:00.
* Jennifer har på sig nya superfina koftan "Heart" som kommer upp i dag, "Kim" och "Officiel"-linne.
* Therese har på sig trendiga chiffongblusen som kommer i dag och suuuveräna "Linda Grey".
Hoppas ni är shoppingsugna i dag...
8 januari 2014 08:41
  Outfits   

Tjohooooo - i dag kommer det verkligen in såååå himla mycket fint så ni måste verkligen vara snabba nu kl 11:00.
Kolla in de fantastiskt fina koftan med hjärtat på ryggen som jag håller i här som är i en underbar mjuk fin kvalitet. Nu kommer också den trendiga mönstrade chiffongblusen som ni ser här på ställningen i både knallfärger, svart/vitt och i enfärgat svart. Det blir även påfyllning på lululove-koftan i svart, marin och grått OCH en helt underbar knallceris färg.

Nu kommer också påfyllning på IKOM-koftan i leoprint som är en av våra dunderstorsäljare, "Nica"-tröjan med spetsärmen och suveräna Bat Sleeve"-koftan.
Fem rea-tips från Therese...
7 januari 2014 15:13
  Outfits   

Här får ni tips på fem rea-favoriter från Therese:
Linda OBB Leo, Alma, Valarie, Rimpy och Scoop.
  Föregående   Nästa