Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Dagens på oss...
4 december 2014 10:06
  Outfits   

Idag kommer det så mycket fint så här får ni 4 olika outfits på mig (Therese) och Jennifer idag!
*Jennifer har på sig snygga jackan "Lonar", i snygg rosa färg. Samma härliga modell som "Lonar Padded", som vi sålt så bra av.
*Jag har på mig coola klänningen med spets, "Visabelle" och jackan "Massi".
På de nedersta bilderna har vi på oss superfina Soya-tunikorna "Boston" och "Bebiane", som passar perfekt till alla glöggkvällar och julfester!

Det blir även lite Edblad-påfyllningar! Sitt kvar så ni inte missar dagens gobitar!
Trendseminarie
4 december 2014 08:20
  Outfits   

I dag ska jag gå på trendseminarie och lyssna på massa spännande föreläsare om trenderna för 2016. Några av världens främsta byråer föreläser och ger sin syn på kommande trendsäsong för alla konsumentprodukter vad gäller färg, design, material, trend, inspiration, globala influenser och livsstil så det ska bli en intressant dag.

Jag kommer därför inte vara på plats på webshoppen i dag men alla plagg som ska fotas i dag är klara och jag kan säga att det är såååååå många fina modeller nu, bla två helt fantastiska tunikor/klänningar från Soya:s magiska vårkollektion och dessa är verkligen perfekta till julafton i sina färger och print (komner nog norpa en själv om den finns kvar i kväll).
Nu komme räven en fin jacka från Vila i ROSA, NYA Perfect-koftan i vårens kortare modell och den trendiga kimonon som jag har på mig här (kund inte motstå den).

Jag har på mig grymma grymma jeansen "Super Fix" som jag hoppas att ni alla hunnit norpa nu, "Killer"-linne och nya kimonon "PcPurex" som komne upp i dag - perfekt plagg till julfesterna nu.
Julrött i december...
3 december 2014 15:25
  Outfits   

Ja ni är många som gillar det röda nu i december och det märks extra tydligt i år att rött är tillbaka som december-och julfärg så här får ni lite tips på outfits från Jennifer:
* Sköna Object-tröjan "Objibina" som finns i både rött och grått med snygga flätstickade detaljer.
* Superfina toppen "Vifute" från Vila som är snygg att ha under snygga kavajen "Onlkim".
* Omtyckta linnet "Onlclarissa" som Jennifer här har under storsäljaren "Vimatilda".
Inspiration från tjejerna.
3 december 2014 10:14
  Outfits   

Nu börjar ju prespring-kollektionerna trilla in här så nu börjar det komma in fler färger på plaggen som lyser upp skönt i vintermörkret. Therese har på sig nya nyansen "Teal" som vi kommer se en hel del av till våren. Många fina nyanser av grön/blått gäller till våren, mycket inspiration hämtat från både havet och skogen i färgkartan 2015.

Jennifer har på sig nya fina stickade tröjan "New Tullalu" (hon har den röda på sig här) och Therese har på sig vårfärgerna på storsäljaren "Lululove" som också kommer i dag.
Gooodmorning...
3 december 2014 08:54
  Outfits   

Ja det är ju lite mörkt här till första morgonfotot till bloggen och så lär det ju vara ett tag till... om vi inte får massa massa snö som lyser upp men det känns låååångt borta;P

I dag kommer den fina stickade tröjan som jag tipsade om igår, den kostar 179 kr och kommer i rött, mint, grå och svart - suverän baströja som passar decemberplånboken också;P Perfekt julklappstips också såklart.
Nu kommer även en superfin festklänning, den coola kimonon med spets som jag tipsat om här tidigare, underbar poncho som man kan ha både inne och ute (rekommenderas verkligen) och vårens nya färger på storsäljaren "Lululove".

Jag har på mig skönaste jeansen "Objliva", "Killer"-linnet och suveräna Object-koftan "Objbine".
Klädd till julfest...
2 december 2014 13:10
  Outfits   

Här får ni inspiration på fina pagg som är perfekta nu till både julfest, glöggkväll och härlig afterwork odyl.
* Jennifer har på sig fantastiskt fina ärmlösa toppen/blusen "Lucy Plis" som finns i både marin, creme och svart.
* Therese har på sig superfina kimonon "Vmwinter" som har kanoonpriset 199 kr och "Tristane".
Black And Blue...
2 december 2014 10:21
  Outfits   

Snygga plagg kommer in här i dag i fina färger, mixa gärna i marint och svart som ger en cool look.
* Jennifer har på sig snygga toppen "Vmlela" med nya Vila-kofta "Vinesa" som bägge kommer upp i dag.
* Therese har på sig snygga peplum-toppen som har kanooonpriset 179 kr som kommer i dag och sköna slitna jeansen "Coral".
Dagens nyheter...
2 december 2014 09:15
  Outfits   

Jag tänkte det vara dags att ge e ren liten filmklipp här på dagens nya plagg. Jag har på mig den suveräna Vila-klänningen "Vigyras" som spås bli en dunderstorsäljare enligt Vila själva och suveräna "Rae"-kimonon och bästa bästa varma sköna fleecefodrade "Edna"-leggingsen.
Min nya vinterjacka.
1 december 2014 14:58
  Outfits   

I helgen invigde jag min varma vinterjacka "Lonar Down" (som ni här ser på Therese) och den är sååå varm och skön så den rekommenderar jag VERKLIGEN!
Nu är ju kylan här och lär ju stanna ett par månader så se till att ni har en skön jacka som håller er VARM!
Det är ju dun i den här så den är verkligen varm och skön OCH den är nätt på så man känner sig inte stor och klumpig som en michelingubbe utan den sitter snyggt nätt på.
Frys nu inte i vinter och jag kan ju lugnt säga som så att det är fantastiskt skönt med en pälskantad luva också=)
Inspiration från tjejerna.
1 december 2014 10:30
  Outfits   

Ja i dag kommer mycket fint som passar både till fest och vardags.
* Jennifer har på sig superfina Vila-klänningen "Viscarfi" med fint paisleymönster som vi kommer se mycket av hela våren 2015.
* Therese ha på sig coola festklänningen i spets med den trendiga lilla kragen som går upp fint och ger den rätta looken. Halsbandet "Muro" här kommer också i dag och är från Edblads nya fina kollektion.
  Föregående   Nästa