I kväll har vi varit på Konserthuset där Dagens Industri delade ut diplom till de företag som lyckats bli "Gasell"-företag 2012 och där Mandel var ett av dom som klarat att uppfylla kriterierna. När vi väl satte oss så kan jag väl lugnt säga som så att vi blev både chockade och extremt glada när vi upptäckte att vi hamnade på plats 5 (!) av alla de nominerade 89 företagen i Västra Götalands län - känns heeeelt fantastiskt=)
Nu har vi över 1000 st likes på vår facebook-sida!!! Tusen tack till er alla som gillat och delat vår sida och för alla fina kommentarer vi fått sedan i fredags då sidan lades upp=)
I går hade vi disco för sonen som hade fyllt år så vi hade 23 (!) st 8-åringar här hemma igår kväll...gissa vilken ljudnivå vi hade under de två timmarna som kalaset pågick;P Hi hi hi kan väl lugnt säga som så att det var rätt skönt att lägga sig i soffan när alla gått hem;) Vi har haft flera intensiva sista veckor här en period nu så i dag njuter vi av en helt obokad lördag så nu softar vi och bara myser med barnen och fixar med presenterna som sonen fick igår. Nu ska jag sätta igång med lera tillsammans med sonen, får se vad jag kan få till för någon misslyckad skev liten skapelse här då;P
Ja nu är vi färdigfotade här i studion och jag ska nu sätta igång med att skriva dagens produkttexter till nyheterna här. Det kommer ett suveränt underplagg att ha under alla tunna skira chiffongplagg som ni ser här, modell som en sportbh så den sitter suveränt på. Nu ska jag göra klar alla texter och sedan fixar jag inlägget på tjejerna så ni får en inspirationsbild även på dom här innan 11=)
Ja ibland blir det många liknande inlägg här på bloggen under dagarna så nu tänkte jag försöka ge er lite fler småglimtar lite här och där från webshoppen och vad vi pysslar med under dagarna här. Just nu håller jag på att gå igenom vilka basplagg från Vila som behöver efterbeställas, sådant som man får hålla efter med jämna mellanrum då vi vill att det alltid ska finnas inne bra bas på webshoppen=)
I kväll har vi haft Mandelkväll med HELA gänget så Camilla som sitter i Jönköping kom ner till oss i Göteborg och var med =) I kväll var det även premiär för vårt senaste tlllskott Alice som kommer att börja jobba hos oss i januari och hon är vår nya fotograf till webshoppen och bloggen=) Kvällen startade vi på webshoppen där vi satt och klurade på nya ideér och sedan avslutade vi med middag på supermysiga restaurangen "Nonna" som jag verkligen rekommenderar.
I dag firar vi Fars dag här, dottern hade dekorerat våra cup cakes som vi bakade i går så det bildade ordet FAR på tre av dom;P Ha en mysig söndag alla fina Mandel-människor=)
Ha ha ha vilken härlig kväll jag haft med Malin på Prickig Katt (butik i Göteborg). Vem blir inte full av energi av att hälsa på hos någon som har det såhär hemma hos sig och då ska ni veta att hela hennes hus är galet fantastiskt fint med så mycket prylar högt och lågt så man blir helt lycklig=)
Phuuuu i dag har jag och Kalle tillbringat större delen av dagen på soptippen. Vi har röjt och slängt tre släpkärror fulla med div skräp från garaget som vi ska riva ur och göra om om några veckor=) Ursäkta att det därför blivit en mycket lugn dag är på bloggen, jag ska snart fixa fler kollektionsbilder till er här.
Barnen har ju som sagt höstlov och är därmed lediga den här veckan så jag har jobbat halva dagar och därmed hunnit med lite mer hemmafix. Detta är vad jag har pysslat med i dag sedan lunch ;)