Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Vi söker en ny pärla till webshoppen...
12 augusti 2013 15:50
  Övrigt   

Nu söker vi personal till Mandel och det är en heltisdtjänst vi söker.
Vi behöver en ny kanonperson som vill jobba med oss här på Mandel Design, mer info hittar ni här på hemsidan.
Nybakat...
11 augusti 2013 11:10
  Övrigt   

Jag har knappt bakat på hela sommaren så nu har frysen varit tom här hemma men i går blev det äntligen av;P
Jag bakade kladdkakan med vit choklad som jag skrev om i går och min egen kaka som jag brukar göra och igår hackade jag i både mandlar och mörk choklad tillsammans med kardemummakärnor så nu har vi lite smarrigt i frysen igen=)
Operation storstädning...
10 augusti 2013 13:56
  Övrigt   

I dag regnar det mest här i Göteborg så jag passar på att göra det jag skjutit länge länge på nu - storstädning och röjning av bla barnens rum så allt är härligt och fräscht inför skolstarten om en vecka.
I kväll ska vi ha kompisar här på middag så jag hoppas det slutar regna tills dess för det är såklart mysigast om man kan sitta ute och äta;)
Om jag hinner så ska jag göra en kladdkaka på vit choklad som jag hämtar receptet på här.
Skön sommareftermiddag...
6 augusti 2013 18:53
  Övrigt   

Barnen har ju fortfarande sommarlov så jag åkte hem efter lunch och sedan åkte vi till vackra Gunnebo Slott och gick runt i de fina trädgårdarna.
Deras odlingar är helt fantastiska och de har ekologisk lunchbuffe där men för oss blev det bara fika (ja jag sa ju att det skulle bli lite sundare mat för mig i går men ibland får man göra undantag ;P).
Efter vi varit där så avslutade vi med bad i eftermiddagssolen i Rådasjön och barnen passade på att mata änderna också=)
Ett gott skratt förlänger livet...
30 juli 2013 12:42
  Övrigt   

Hi hi hi ja när vi filmar här till bloggen så går det ju inte alltid som man tänkt sig ;P
Alice har klippt ihop ett gäng bloopers här till er så varsågoda och skratta åt oss;D
Bu!
14 juli 2013 20:29
  Övrigt   

hi hi hi ja lite förberedelser inför jobbet i morgon kan man säga att jag håller på med just nu, tex att färga håret efter att solen har gjort sitt under semestern;P
Dagens storsäljare...
9 juli 2013 13:06
  Övrigt   

Ja dagens storsäljare blev verkligen den fina långklänningen "Tovil" från Only, den har sålt kanonbra här idag! Ni som har beställt får nu spänt vänta på att paketet snart ska komma i eran brevlåda... ;)
Lunch ute i solen...
8 juli 2013 12:31
  Övrigt   

Idag är det sååå himla skönt väder så vi valde att äta våran lunch ute på berget =)
Hur ser eran dag ut, njuter ni av semester eller är det jobb ett tag till?
Fredagsfika...
28 juni 2013 12:26
  Övrigt   

I dag bjöds det på en helt otroooooligt smarrig kolatårta och som ni ser var vi väldigt glada över detta... ;)
Inte alltid som man tänkt sig...
27 juni 2013 15:15
  Övrigt   

Jaaa i bland blir det inte alltid som man tänkt sig under fotograferingen. :P Här får ni ett litet urval av hur det kan se ut när alla inte riiiiiiktigt är med när Alice knäpper av ett foto, men tro oss när vi säger att det finns fler. ;-) Ha en riktigt härlig fortsatt torsdag alla fina där ute!
  Föregående   Nästa