Nu är barnvakt fixad, personal till butiken fixat och tågbiljetter inköpta... Jag och Kalle åker alltså till Stockholm nästa vecka för att gå på seminarie hela onsdagen och sedan på kvällen koras vinnaren av bla årets butik där ju vi är nominerade... Ska bli superkul, inte för att jag vågar hoppas på något eftersom det är stora jättar och sedan lilla Mandel som tävlar i samma kategori =P Årets butik
Startar dagen med en kaffe och går igenom mail. Strax är det dags att börja fota och jäklar vad mycket snyggt det är idag!!! Nya 7/8-längd på de slitna cool-leggings, randig kortärmad långtop, prickiga klänningar, rutiga klänningar m.m Var med runt lunch för då kör vi!!!
Nu är vi tillbaka hela familjen på lagret och fotostudion för att testa olika inställningar med den nya fotoutrustningen. OM tid finns så ska vi försöka hinna plåta nya plagg så ni får nyheter till morgondagen som ju egentligen är min lediga dag och därför även fotofri...
Har på mig den nya toppen från ONLY "people" och de slitna jeansen "cleave destroyed"
I dag är barnen med på lagret när vi ska packa ordrarna. Vi började med jage så nu är flåset uppe =P Dags för mig att komma igång nu med ordrarna för snart ska jag in till Mandel och jobba tillsammans med Karolina.
Har på mig nya favvolinnet som kom in i veckan = "jazzy tunic" och de stentvättade funky 3/4-längd.
I dag har jag och Evelina gått en säljkurs på morgonen och lärt oss massa intressanta saker som jag ska berätta mer om för er senare =) Efter kursen så var det full fart till lagret för att fota allt nytt som kommit in och jag kan säga att ídag är det verkligen massa godsaker så ni får vara på hugget nu när de läggs upp. Den mönstrade tunikan här på bilden är fantstiskt fin så den får ni bara inte missa... dessutom blir det påfyllning på allas favvo "muss" i BÅDE toppen och det långa linnet så var beredda på köpknappen =D
Vilket underbart väder idag - solen strålar från en klarblå himmel och det är varmt i luften!!! Nu ska vin iväg och fota dagens alla fina plagg så ni ska kunna se dom på webshoppen lagom till lunch =) Har idag på mig nya favoriten manilla och de aprikosa cleave, rekommenderar verkligen dessa plagg!!!
I dag har det varit en annorlunda morgon för i dag var det första dagen som vi fotade i nya studion som nu är är i nya lokalen. Det var en hel del fixande och trixande för att få alla nya apparater att funka och få färgerna att stämma med verklighetet - puh det är en hel vetenskap med fotandet!!! Nu är vi klara för dagen och jag kan säga att det kommer nog att rycka i shoppingnerven på många av er nu =D Har nämligen nu fått in boa-tunic som jag vet att många av er väntat på... den är helt fantastiskt fin så var supersnabba nu när den läggs upp!!!