Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Hej mitt vinterland...
20 februari 2010 14:43
  Övrigt   

Jag vet att ni norrlänningar bara skrattar åt oss just nu men det ÄR en helt galen mängd snö vi fått här =D
Insnöad...
20 februari 2010 10:27
  Övrigt   

Ja då har vi fått alla snö som dom varnade om igår, "riskgrupp 2" hamnade vi visst i enligt Aktuellt...
Så här ser det alltså ut på vår altan just nu ;P
Jag kan därför tyvärr inte ta mig in till stan för att jobba i dag.
Julia har suttit på en buss de senaste 40 minuterna och åkt en hållplats och har nu i stället börja pulsa sig fram till Mandel för att öppna butiken, man kan väl gissa på att det blir en rätt lugn dag i dag ;P
Jag vet att vi skulle få besök från trogna Udevalla-kunder idag så det känns trist att jag ej kan vara i butiken men troligvis har snön satt stopp även för deras resa...
Mandel i tidningen...
19 februari 2010 15:26
  Övrigt   

Kolla här vad Kalle kom hem med på lunchen...
Tre sidor reportage om "produkt-presentation" i tidningen "E-handelsbarometern" med lång intervjue med Kalle och bilder från både butiken och webshopen - kul =D
Vernissage...
19 februari 2010 15:17
  Övrigt   

Så här ser det ut hemma hos oss nu. Lillkillen mår mycket bättre idag så nu har vi haft pysselstuga i köket =)
... en dagens
19 februari 2010 09:51
  Övrigt   

Japp det här är det närmsta en dagens jag kan ge er på mig själv just nu ;P
Jag är hemma i dag igen med lillkillen som fortfarande är sjuk, lite bättre är i går ändå så det känns skönt ;)
Kalle fick ta med sig alla nya plagg hem i går kväll så jag kunde skriva dagens texter till er.
Jag passade ju såkart på att norpa lite nyheter även till mig =) Jeansen jag har på mig är bara sååå sköna, det är nya modellen "klever" som är ett mellanting mellan jeans och jeansleggings = REKOMMENDERAS verkligen!!!
Nu har alla på Mandel fredagmöte och därefter hoppas jag att Kalle fotar loss lite så jag kan visa er lite riktiga outfitsbilder därifråni stället =)
...sliten
18 februari 2010 10:28
  Övrigt   

Lillkillen fick hög feber och riktigt jobbig hosta i natt så vi var uppe halva natten. I dag är jag därför hemma med honom och även dottern som också ville vara med ;P
Evelina fotas i plaggen som vanligt och i dag kommer det bla in supercoola slitna jeansleggings och vår storsäljare på "riktiga" jeans = "submit".
Skön dag...
17 februari 2010 14:17
  Övrigt   

En riktigt skön dag har jag haft nu och passar även på att kika igenom lite tidningar till kaffet ;)
Jag har kollat upp med ONLY ang. de slitna baggy jeansen (som flera av er väntar på) och de skickas från Danmark runt den 22:e februari så någon dag därefter bör vi ha dom;P
Nu ska jag åka och hämta barnen och åka till stan för att ta mysig fika och därefter blir det filmen "det regnar köttbullar" i 3D...

Ett tips, missa inte toppen "tim" som kom in i går, jag har på mig den nu och den är bara såååå skön =)
Mer från modemässan...
14 februari 2010 22:01
  Övrigt   

Jag hittade sååååå coola och fina ryggsäckar till barn på mässan som jag bara inte kunde låta bli... Har beställt in alla olika bilder som fanns på dessa helrunda väskor som kommer in till webshoppen (mandelbarn.se) i augusti månad ;)
Det utlovade brödreceptet ;P
14 februari 2010 21:54
  Övrigt   

2 tsk bikarbonat
7 dl vetemjöl
3 dl grahamsmjöl
2 dl grovt rågmjöl
1 liter naturell yoghurt
2 dl hela hasselnötter
2 dl skalade solrosfrön
2 dl mörk sirap
3 dl torkade fikon eller aprikoser2 dl russin
2 tsk salt

1. Rör ihop bikarbonat och mjölsorterna i en rostfri bunke.
2. Slå i yoghurten, nötterna och de torkade frukterna samt sirapen.
3. Smöra en avlång brödform och istället för att bröa formen strö på antingen lite skalade solrosfrön eller pumpafrön.
4. Skrapa ner den ganska kladdiga smeten i formen. Se till att inte fylla formen ända upp till kanten, eftersom det jäser med bikarbonaten. Lämna ungefär tre centimeter upp till kanten. Jämna eventuellt till ytan och strö på lite solrosfrön eller pumpafrön.
5. Sätt ugnen på 200 grader och ställ in formen och låt stå i 60 minuter. Därefter, sänk temperaturen till 175 grader och låt stå i 30 minuter för att undvika att det blir bränt.

Tips: jag sänkte temperaturen på ugnen, bytte russin mot guavana och halverade sirapsmängden ;P
Lycka till.
Snabb rapport från modemässan
13 februari 2010 14:31
  Övrigt   

Jag är sååå nöjd med dagen på mässan i dag!!! Märket minymo, beställde jag in massa massa coola och fina plagg till både tjejer och killar från i storlekarna 92-140. Superfin kollektion som jag längtar efter redan nu, framförallt till lillkillen då killkläderna var såååå fina =)
Beställde även in till bara tjej från märket Nonosense eftersom det var ett liiite dyrare märke och då vill jag först testa av med er om ni gillar det (lika mycket som jag ;P).
Sitter i bilen nu och batteriern är snart slut så jag återkommer med fler bilder när jag är hemma i kväll.
  Föregående   Nästa