Modebloggen - trendspaning - modetips - branschnyheter
Säsongens absoluta måste!
4 mars 2013 15:21
  Eva tipsar  /  Kommande plagg   

Jeansshorts är verkligen superhett nu i vår och sommar. Den här säsongen kommer de med fina detaljer såsom nitar och spets som synes här=)
* De översta med spets kostar 299 kr (april) och de bredvid kostar 349 kr (kommer i morgon).
* De nedersta med spets kostar 279 kr (maj) och de med stjärnnitarna kostar 339 kr (juni).

Vi kommer även att få in jeansshortsen från Vila som vi hade inne förra sommaren som är utan något på och som är snyggt avklippta som dessa=)
Bygg en bra bas...
4 mars 2013 11:37
  Eva tipsar  /  Vero Moda   

Ja ni vet väl att vi har många bra baslinnen här och vi märker att ni är många liksom vi som gillar att ha sköna linnen under toppar, skjortor, tröjor och tunikor.
Nu har ju Vero Moda kommit med detta längre "Maxi My Long Singlet"-linnet som är med tunna axelband som jag tycker är helt suveränt.
Har själv märkt att jag ibland tyckt att tank top-modellerna ibland blivit för breda med banden till det jag ska ha så nu har jag satsat på detta nya från VM i både svart och vitt och kan verkligen rekommendera det - suuuveränt baslinne med ställbart axelband vilket är kanon!
Plötsligt händer det...
4 mars 2013 10:31
  Eva tipsar  /  Only   

Storsäljaren "Raw" från i höstas sålde ju kanonbra och har varit slut länge men NU fick jag just tag på en till box av den så med lite tur kommer den in i slutet av veckan så håll koll här för jag förvarnar såklart innan den läggs upp=)
Det är den här jackan jag har själv som ni senast såg i blogginlägget från i går tex;P
Fyra denim-favoriter...
3 mars 2013 12:41
  Eva tipsar  /  Shopping   

Jag tänkte passa på att tipsa om några suveräna modeller i denim som vi har inne nu på webshoppen:
* "Cleavo 5 p 163" är en perfekt modell på jeansleggings när man vill ha en skön femficksmodell med lagom hög midja som är med riktig linning, knapp och gylf. Helt grym modell i mjuk fin stretchkvalitet som håller tvätt efter tvätt.
* "Skinny Reg. Ultimate" är som en klassisk jeansmodell i liiite kraftigare denimkvalitet än "cleavo"-modellen, fin femficksmodell med normal midja (liiite lägre än clevo). Perfekt modell som funkar till allt.
* "Funky highwaist denim" är supersköna jeansleggings med den riktigt höga midjan med dragkedja baktill så dessa håller in skönt och är perfekt när man vill ha något över typ tunika, oversizetop eller bara vanlig top eller skjorta. Mjuk underbar stretchkvalitet med snygga algom smala ben.
* "Geller" är jeansleggings med liiite högre midja dock inte lika höga som "funky highwaist" utan lite mer "lagom" hög men som ändå håller in bra. Underbara att ha på sig då stretch-kvaliteten är fantastiskt mjuk och skön så de sitter superskönt på.
Sköna slapparbyxor...
2 mars 2013 09:05
  Eva tipsar  /  Outfits   

På helgmorgnarna tycker jag det är skönt att slappa i goa collegebyxor och just nu är det "Conia"-byxan som är favoriten=)
Jag har även de coola "Play Coolio Sweat Pants" som jag verkligen älskar också, dessa två modellerna rekommenderar jag er verkligen för de sitter superskönt på.
Tjuvkik från kollektionsmötet...
1 mars 2013 12:55
  Eva tipsar  /  Kommande plagg  /  Soya   

Till hösten så kommer byxan "Abbey" in igen från Soya och nu med nya detaljer med snygga nitar på ficklocken.
Coola tunikan med trendigt fjäderinspirerat print kommer också in till sensommaren (aug/sept).
Nybeställt - tänk svart
1 mars 2013 12:18
  Eva tipsar  /  Kommande plagg   

Den här supercoola oversizetröjan ble jag helt kär i nu när jag hittade den på "extranätet" (websidan för oss återförsäljare).
Den kommer endast i svart och som ni ser så är den grymt cool i ryggen, perfekt att ha bandeau, sporttop (typ "columbia") eller linne under som blir en cool effekt.
Tröjan bör komma ini början av nästa vecka och den kostar 229 kr.
Psssst....
1 mars 2013 06:56
  Eva tipsar  /  Shopping   

Wiiiiihoooeeeee - idag kommer underbara toppen "vlatka gaby" in igen i vårens fina färger!!!
Nu kommer även den grymt cooooola fakeskinn-jackan från Vila som jag tipsade er om igår, modellen är suveräna massi som sitter supersnyggt på:)
Tjohooo - jag har fått tag på fleeeeer!
27 februari 2013 14:32
  Eva tipsar  /  Shopping   

Ja ni gillar ju verkligen den här baggy-byxan "Azura", den har sålt som tusan nu igen så jag har precis beställt in en till omgång här.
Med lite tur blir det påfyllning innan helgen om postis är riktigt snabb;P
Lite tips om outfits...
27 februari 2013 11:08
  Eva tipsar  /  Outfits   

Vi tänkte passa på att tipsa om smarta kombinationer som man kan ha först snyggt till jobbet och sedan känna sig rättt klädd för en afterwork odyl på kvällen.
Plaggen vi visar här är bla "Nevea Knit Cardigan", "Houston", "Turner", "Rob", "Malikko Stud Short Jacket", "Corrie", "Funky Five", Vagant X Plus Push Up och "Cleave 7/8".
  Föregående   Nästa