|
Här är butiken för dig som gillar USA och metropolen Los Angeles. Du har säkerligen gått förbi butiken Venine flera gånger utan att göra ett besök. Nu ska vi förklara varför du bör ta en svänga förbi här i fortsättningen!
Mitt på Sergelgatan ligger butik Venine sedan 14 oktober 2007. Här är det amerikansk streetwear som gäller och för dig som varit i USA och LA är det lätt att känna igen sig. För oss skandinaver erbjuder Venine en utmärkt möjlighet att hitta snygga designade kläder med mer attityd än traditionellt skandinaviskt mode.
Många av plaggen på Venine är ovanliga och du kan lätt hitta kläder som du garanterat kommer vara väldigt ensam om att äga i Stockholm. Mista dig inte på grund av läget, Sergelggatan är inte kännt för sin shopping men Venine är alltså en enkel avstickare väl värd att göra med jämna mellanrum.
Här hittar du märken som Ed Hardy, Christian Audigier, Paco Chicano, Affliction, Sinful, Remetee, Xtreme Couture, Tap Out, Motor City Legends, Laguna Beach, Monarchy, Superior Wear & Kaporal 5. De andra märkena går i samma stil. Priserna ligger från mellanklassen upp till tshirtar för 2 000 kr. Venine är väldigt måna om att ha ett unikt sortiment och många plagg är specialbeställda och finns bara i enstaka exemplar i Skandinavien. |
|